Zosia

Nebaví vás čítať nudné články, v ktorých sa nakoniec aj tak nič nedozviete? Na našom webe, sa vám nič podobné nestane. Píšeme mimoriadne pútavo a pochopiteľne.

Ach, tie naše financie. Tvoria každodennú súčasť nášho života a ich stav sa veľmi výrazne odvíja od našich rozhodnutí. Každý z nás by chcel mať finančnú nezávislosť a nezaťažovať si hlavu starosťami týkajúcimi sa peňazí. Tak ako zmeniť svoj prístup k peniazom tak, aby pracovali pre nás a nie opačne? Je to možno dokonca jednoduchšie ako ste si mysleli.

Vzdelávajte sa v oblasti investovania

V súčasnosti všade ospevované investovanie, ktoré je zlatým pilierom pre budúcnosť. Čím skôr začnete, tým skôr a tým viac vytúženého ovocie zožnete. Investovanie funguje na princípe nákupu určitého aktíva, napríklad akcií, s cieľom jeho budúceho zhodnotenia a následného zisku. Ako investor sa môžete rozhodovať medzi reálnymi investíciami – nehnuteľnosti, zlato a iné drahé kovy, umelecké zbierky či nerastné suroviny alebo finančnými investíciami ako sú cenné papiere v podobe akcií, podielových listov či dlhopisov.

peniaze

Najobľúbenejším prostriedkom najmä pre začínajúcich investorov sú akcie. Medzi najvýnosnejšie patria akcie spoločností ako Microsoft, Apple alebo Alphabet. Pri investovaní je okrem iného dôležité dbať na diverzifikáciu svojho portfólio. To znamená, investovať do viacerých odvetví a investícií, napríklad 30 % do akcií, 20 % do dlhopisov, 10 % do  ETF fondov a podobne.

Do čoho investovať: akcie, mena, kryptomeny, komodity, ETF, nehnuteľnosti

Držte sa finančných mier

Finančné pravidlo 10/20/30/40 zabezpečí, že budete mať vo svojich financiách poriadok. Platí, že 10 % z mesačných príjmov by mala tvoriť finančná rezerva na horšie časy, ktorá by mala smerovať na sporiaci účet s výhodným úrokom. 20 % z príjmov by sa malo použiť na investovanie do dlhodobých aktív, ktoré sme zmienili vyššie. Maximálne 30 % patrí na úhradu úverov, dlhov a splátok a zvyšných 40 % je určených na spotrebu. Vďaka týmto pravidlám sa budete cítiť spokojnejší a viac sebaistí vo svojich financiách.

financie

Ako sa chrániť pred infláciou?

Najväčším nepriateľom úspor je inflácia. Ako sa pred ňou chrániť? Máme pre vás rady, ktoré sme zhrnuli do niekoľkých bodov:

  • kontrolujte si svoje výdavky a dbajte na ich správne manažovanie – riaďte sa finančnými mierami
  • využite konsolidáciu úverov – spojte si viac úverov do jedného s nižšou úrokovou sadzbou
  • plánujte – či už ide o kúpu luxusného statku, sporenie na dôchodok, …
  • sporte minimálne 10 % z príjmu – vďaka sporeniu si vytvoríte rezervu na ťažšie časy alebo nečakané udalosti
  • investujte – nebojte sa investovať do podielových fondov a ETF
  • vzdelávajte sa – vzdelávanie v oblastí nových trendov v oblasti financií a finančnej gramotnosti sa vám vždy vráti niekoľkonásobne